Bóg się rodzi...
- Szczegóły
- Odsłon: 1
Bóg się rodzi...
W słowach dobroci,
W czystym spojrzeniu,
W codziennym trudzie,
W naszym zmęczeniu,
W znaku przyjaźni i pojednania,
W modlitwie siostry,
W pracy kapłan,
W nauczyciela cichym mozole,
W fabryce, biurze, kuchni,
W uśmiechu dziecka,
W natchnieniu artysty,
W bezsennej nocy ciężko chorego,
W czuwaniu matki nad dziecka kołyską-
rodzi się Chrystus,
jak tamtej nocy – zstępuje z nieba.
Tylko przyjmować Go sercem gorącym ciągle od nowa uczyć się nam trzeba...(Bł. Jan Paweł II)
Życzenia radości i pokoju obfitości Bożych darów i łask, ludzkiej życzliwości i wytrwałości wszystkim Parafianom, Gościom oraz wszystkim odwiedzającym naszą stronę składają:
Ksiądz Proboszcz,
Ks. Robert,
Służba Liturgiczna Ołtarza,
Grupa Apostolska.
Czar świąt Bożego Narodzenia
- Szczegóły
- Odsłon: 1
Czar świąt Bożego Narodzenia to potok łask płynących od Bożego Dzieciątka złożonego w betlejemskiej stajni.
To łaska Miłości.
Miłości w świecie nienawiści. Nienawiści w polityce, mediach, lokalnych środowiskach, a częstokroć w rodzinach. Ta „ maleńka Miłość, co w żłobie śpi”, chce swoja miłością nas przemieniać.
To łaska Pokoju.
Pokoju w świecie wojen i rozdarcia w relacjach międzyludzkich. Chrystus, Emmanuel, Książe Pokoju, pragnie nasze serca tym swoim pokojem napełniać.
To łaska wiary.
Wiary w świecie zlaicyzowanym. On Bóg Wszechmogący, daje nam w siebie uwierzyć. Uwierzyć w Boga rodzącego się jak człowiek: prosto i zwyczajnie.
Nie lękajmy się!
Otwórzmy drzwi naszych serc, by przyjąć te dary, które przyniósł ze sobą leżący w żłobie Jezus .Otwórzmy serca na Jezusa, Jego miłość i drugiego człowieka.
Pliszczyńskie wspomnienia
- Szczegóły
- Odsłon: 1
SDM czyli Sercańskie Dni Młodych w Pliszczynie odbyły się po raz dwudziesty pierwszy..Każdy SDM ma swoje hasło- tegoroczny – „ Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie...”
30 czerwca pod czujnym okiem głównego organizatora wyjazdu – naszego Księdza Proboszcza ,do Pliszczyna wyruszyło 18 osób. Ok. godziny 13.00 byliśmy na miejscu.
Tylko zdążyliśmy rozbić namioty i niebo przywitało nas deszczem.
XXI Sercańskie Dni Młodych rozpoczęły się Mszą Świętą. Pliszczyńska wiata zgromadziła blisko 500 młodych osób z różnych części Polski oraz z Ukrainy i Białorusi.
Każdy kolejny dzień na SDM-ie to przede wszystkim niesamowite spotkanie z Jezusem Chrystusem poprzez Eucharystię, nabożeństwo „Krzyż na drogę”, Sakrament pokuty, adorację, seans filmowy, konferencje. Niesamowita dawka modlitwy i otwarcia na głos Boga.
SDM to odkrywanie swoich talentów i rozwijanie pasji poprzez udział w warsztatach
(wokalnych, artystycznych, psychologicznych, improwizacji tetralnej, beatboxu, ekspresji siebie, sportowych,” rozmowach na trudne tematy”, patriotycznych, plastycznych, „ rubik bez tajemnic”, modlitwy i medytacji, zapaśniczych )
Młodzież naszej parafii z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w wybranych przez siebie warsztatach
SDM – to także konferencje, spotkania z ciekawymi ludźmi , koncert, bal prawie wszystkich błogosławionych i nowe przyjaźnie.
SDM – to jedyne w swoim smaku „ Pliszczyńskie zupy” i ogromne ilości kanapek , które smakują jak nigdzie.
To co dobre szybko się kończy. Przyszedł 5 lipca i trzeba było wrócić do naszej kochanej
„ Bieni”. Wracając odwiedziliśmy cudny Sandomierz . „Naładowaliśmy „ nasze serca Bożą energią i czekamy na kolejny – XX II SDM.
Czy warto tak rozpocząć wakacje ? – Nie tylko warto, ale trzeba . Niech to pragnie już rodzi się w Twoim sercu , aby później szybko podjać właściwą decyzję. Do zobaczenia na XXII Sercańskich Dniach Młodych w Pliszczynie.
Relacje z tegorocznego SDM-u znajdziesz na : www.sdm.info.pl
Pielgrzymkowe refleksje
- Szczegóły
- Odsłon: 2
215 Piesza pielgrzymka z Kalwarii na Jasną Górę,
5 – 12 lipca.
Z naszej parafii w pielgrzymce uczestniczyło 13 osób. Wspaniałe przeżycie, rekolekcje w drodze, wzrost duchowy. Warto dzielić się tym co przezywamy, co pomogło odnaleźć się na nowo. Nie zatrzymujmy tego dla siebie. Tak też chciałam podzielić się tym co daje pielgrzymka, co wyniosłam z konferencji każdego dnia na pielgrzymim szlaku.
Żyjemy wciąż obok siebie i nie wiemy tak naprawdę co kryje się w głębi naszych serc. Pielgrzymka pomaga nam poznać drugiego człowieka, Brata, Siostrę– bo tak zwracamy się do siebie.” Kochany Bracie, Kochana Siostro dobrze, że jesteś!”- daje nam poznać człowieka, jego wnętrze, problemy, których na co dzień żyjąc obok siebie, nie dostrzegamy. Bywa tak, że swoja parafiankę czy sąsiadkę poznajemy tak naprawdę na pielgrzymce, dostrzegamy ją jako zupełnie inną osobę. Czas rekolekcji w drodze to czas otwarcia się na drugiego człowieka, to rozmowy, wsparcie. Każdy z nas żyje w „ skorupie”, jest ona cieniutka, gruba, czasem bardzo gruba. Trzeba ją skruszyć, aby dostać się do cudownego wnętrza człowieka, które jest w każdym z nas, nawet w tym, którego życie zdaje się być przegrane, osądzone przez innych ( „ z Niego już nic nie będzie..”). Nie można nam nawet tak pomyśleć, nieustannie módlmy się za siebie, bo to od siebie powinniśmy zacząć poprawę. Módlmy się za bliźnich, nie ustawajmy w modlitwie, pokażmy, że można trwać w łasce Pana każdego dnia.
Zachęcam do pielgrzymowania całymi rodzinami, z dziećmi. Dajmy świadectwo, że tak można. Piękne świadectwo z naszej parafii dali Tadeusz i Kazia z córeczką Marcysią ( 10 lat), którzy pielgrzymują co roku. Pan Tadziu mówi, że nie wyobraża sobie roku bez pielgrzymki, „to są rekolekcje w drodze”- mówi.
Trzeba je przeżyć osobiście żeby zrozumieć. Pogodni, sympatyczni, szczerzy i uśmiechnięci – takimi bądźmy, a świat będzie u naszych stóp, wszystkich wokół będziemy zarażać dobrocią.
W pielgrzymce uczestniczyły osoby, które całymi rodzinami zawierzyły się Maryi . sa to osoby, które w każdą Pierwszą Sobotę Miesiąca uczestniczą we Mszy Świętej i w Akcie Zawierzenia. Zawierzmy się Maryi – naszej kochanej Matce. Zawierzmy nasze rodziny, dzieci, męża, żonę. Mówmy jej wprost co nas boli, z czym mamy problemy, z czym sobie nie radzimy – Matko pomóż, rozwiąż, powiedz co mam zrobić...? Ona poda dłoń. Może potrzeba więcej czasu, aby uprosić potrzebną łaskę, ale Ona wie najlepiej jaką drogą nas poprowadzić, jak każdą krętą drogę wyprostować. Postawmy kropkę nad dniem dzisiejszym i zacznijmy nowy, piękniejszy, przepełniony dobrem. WARTO.
Pielgrzym.
Drogi pielgrzymie dziękujemy za podzielenie się z nami tymi pięknymi refleksjami. Dziękujemy za dobre słowo. Życzymy Ci , aby Twoje serce i życie było pełne radości i błogosławieństwa.
Św. Krzysztof
- Szczegóły
- Odsłon: 1
25 lipca – wspomnienie św. Krzysztofa
XV Ogólnopolski Tydzień Świętego Krzysztofa
20- 27 lipca 2014 r.
” Niesiemy Chrystusa na krańce świata”
1 grosz za 1 kilometr jazdy bez wypadku na pomoc misjom i misjonarzom
Szczegóły akcji można znaleźć na : www.miva.pl
Poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców w naszej parafii odbędzie się w niedzielę 27 lipca po każdej Mszy Świętej.
Święty Krzysztof – o jego życiu brak jest pewnych wiadomości, te które są oparte są na przekazach ustnych
i legendach. Według nich miał urodzić się w Licji pod koniec II w. Rodzice dali mu na imię Reprobus, co oznacza Odrażający. Był bardzo brzydki i odznaczał się ponadludzką siłą. Zaciągnął się na służbę u najpotężniejszego ówczesnego władcy. Gdy okazało się, że król bardzo boi się szatana postanowił mu służyć. Tam dowiedział się, że szatan bardzo boi się Chrystusa i to sprawiło, że zaczął interesować się Jezusem. Poznał jego naukę i przyjął chrzest. Za pokutę postanowił się osiedlić się nad Jordanem i przenosić ludzi przez rzekę na swych potężnych ramionach.
Pewnej nocy usłyszał, że dziecko prosi go o przeniesienie na drugi brzeg. Wziął je i zaczął nieść .Dziecko stawało się coraz cięższe, także w pewnym momencie Reprobusowi groziło utonięcie. Dotarł jednak na drugi brzeg i spytał „ Kim jesteś?”. Usłyszał w odpowiedzi:” Jam jest Jezus, Twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat”. Na pamiątkę tego wydarzenia Reprobus miał otrzymać greckie imię Christophoros, co oznacza” niosący Chrystusa”. Według legendy Pan Jezus przywrócił mu normalny wygląd. Zmarł śmiercią męczeńską.
W średniowieczu został zaliczony do grona 14” wspomożycieli”, czyli do szczególnych patronów. Jest patronem miedzy innymi :podróżujących, pielgrzymujących, przewodników, flisaków, marynarzy, kierowców, woźniców, żeglarzy, biegaczy. Wzywa się go w przypadku niespodziewanej śmierci, zarazy, dżumy, zagrożenia od ognia, wody, suszy, gradu, w przypadku chorób oczu, bólu zębów i ran.
W ikonografii jest przedstawiany z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu i laską w dłoni. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rano na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora.
Modlitwa kierowcy.
Boże, daj pewną rękę i bystre oko,
abym na drogach nikomu
nie wyrządził krzywdy.
Nie pozwól dawco życia
abym stał się przyczyną
śmierci lub kalectwa,
a także zachowaj mnie
od nieszczęścia i wypadku.
Amen
7 czerwca 2014 - Imieniny Księdza Roberta
- Szczegóły
- Odsłon: 1
Drogi Księże
z okazji Twoich imienin życzymy Ci wielu
łask Bożych i opieki Matki Bożej,
zdrowia i Bożej mocy w podejmowanych działaniach.
Niech nigdy nie zabraknie Ci radości i pokoju serca.
Z modlitwą:
Parafianie
Wakacyjne zaproszenie
- Szczegóły
- Odsłon: 1
XXI SERCAŃSKIE DNI MŁODYCH
PLISZCZYN
30 czerwiec – 5 lipiec 2014
„Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie....”
Jeśli jesteś po II klasie gimnazjum i chcesz cudnie
rozpocząć wakacyjny czas z ludźmi
i z Panem Bogiem –
to jest to najlepszy wybór.
Pomyśl.
Wszelkie informacje o organizacji wyjazdu z naszej parafii u ks. Proboszcza Rolanda Hopciasia i p.Renaty Szczepaniak
Zapisy i spotkanie organizacyjne przed wyjazdem odbędzie się 22 czerwca (niedziela) o godzinie 18.00 w salce katechetycznej.
Dokładny plan i szczegóły SDM-U znajdziesz na: www.sdm.info.pl
Świętego Floriana
- Szczegóły
- Odsłon: 1
4 maja- wspomnienie Świętego Floriana, męczennika PATRONA STRAŻAKÓW
Dziękując za ofiarną służbę druhom strażakom,
życzymy błogosławieństwa Bożego , opieki świętego patrona oraz wszelkiego dobra w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym.
Szczęść Boże
Święty Florian był oficerem wojsk rzymskich , stacjonujących w Mantem , w pobliżu Krems.
Kiedy cesarz Dioklecjan rozpoczął w całym swoim państwie krwawe prześladowania Kościoła , został jako chrześcijanin aresztowany także św. Florian . Sędzia przed którego przyprowadzono Floriana nakazał mu spalić kadzidło przed bóstwem rzymskim . Florian stanowczo odmówił . Został osadzony w rzymskim obozie w Lorch koło Wiednia . Namiestnik prowincji , Akwilin starał się wszelkimi środkami zmusić go do odstępstwa od wiary. Nie udało się jednak Floriana złamać . Namiestnik kazał go ubiczować , a następnie szarpać jego ciało żelaznymi hakami , wreszcie uwiązano mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns . Miało się to stać 4 maja 304 roku . Za jego przykładem miało ponieść śmierć męczeńską 40 innych chrześcijan.
Ciało Florian odnalazła Waleria i ze czcią pochowała . Nad jego grobem z czasem wystawiono klasztor i kościół benedyktynów , a potem kanoników laterańskich.
Św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
W roku 1184 na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego , syna Bolesława Krzywoustego , Kraków otrzymał znaczną część relikwii św. Floriana .Legenda mówi , że konie ciągnące wóz ze szczątkami św. Floriana zatrzymały się przed murami miasta , nie chcąc ruszyć dalej .W tym to miejscu zbudowano kościół ku czci świętego . . W delegacji odbierającej relikwie miał znajdować się także bł. Wincenty Kadłubek.
Do roku 1639 istniał relikwiarz ręki św. Florian , który niestety zaginął .
Relikwie z opactwa ŚW. Floriana zostały oddane dla miasta Krakowa , za szczególnym zezwoleniem papieża Lucjana III . W roku 1736 opactwo upomniało się o zwrot części relikwi męczennika . Oddano je .
Kulty św. Floriana wzmógł się znacznie w Polsce po roku 1528 , kiedy to pożar strawił całą dzielnicę Krakowa , Kleparz , a ocalał jedynie kościół św. Floriana .Legendy mówią , że widziano postać Floriana unoszącą się w powietrzu i gaszącą pożar. Odtąd zaczęto go czcić w całej Polsce jako patrona od ognia i opiekuna straży pożarnej. Dlatego jego ołtarze , obrazy i figury spotkać można było wszędzie : w kościołach , na bramach miast i na placach.
Ikonografia polska najczęściej przedstawia św. Floriana jako rzymskiego oficera z naczyniem z wodą do gaszenia ognia lub wprost gaszącego ogień w czasie pożaru domów , czy też kościołów.
O żywym kulcie św. Floriana świadczy także onomastyka . Imię to bowiem należało do często spotykanych. 42 miasta w Polsce zapożyczyło od imienia św. Floriana swoją nazwę .
Ludowe przysłowie związane ze św. Florianem : „ Kiedy poleje na św. Floriana , potrwa jeszcze czas jakiś pogoda zakichana .”
Na jednym z krakowskich domów widnieje taki napis „ Św. Florianie , miej ten dom w obronie , niechaj płomieniem od ognia nie chłonie „
Majówki
- Szczegóły
- Odsłon: 1
W tym szczególnym miesiącu, biegnijmy do przydrożnych kapliczek, klęknijmy w domu przed Jej wizerunkiem, pójdźmy wreszcie na nabożeństwo, aby wyśpiewać Jej pieśń.”
(Bł. Jan Paweł II)
W miesiącu maju jak Polska długa i szeroka, odprawiamy, śpiewamy nabożeństwa majowe. Śpieszymy do swych kościołów lub gromadzimy się przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach by wyśpiewać na Bożą chwałę” Chwalcie łąki umajone ...”
Jak piękny jest maj w naszej Polsce –przyroda budzi się do życia, zielenią się łąki, ptaki śpiewają , kaczeńce zerkają ku niebu. Jak pisał poeta Kazimierz Laskowski:” Nie ma ładniej w żadnym kraju, jak w tej mojej wsi o maju ...” Najpiękniejszy miesiąc - miesiąc Maryjny. Wielbimy Maryję, przychodzimy do niej jak do naszej Matki i Królowej, mamy tyle próśb, intencji. – a Ona nasz zawsze wysłuchuje.
Nabożeństwa majowe w naszej parafii :
od poniedziałku do soboty – godz. 18.00
Niedziela – godz. 15.00
ZAPRASZAMY