Rekolekcje adwentowe 2020r
- Szczegóły
- Odsłon: 4
REKOLEKCJE ADWENTOWE
w Parafii p/w Przenajświętszej Trójcy w Bieńkówce
od 6 do 9 grudnia 2020r.
Rekolekcje prowadzi : Ks. Czesław Bloch SCJ
Różaniec Do Granic Nieba - 1 - 8 listopada 2022
- Szczegóły
- Odsłon: 3
Nasza parafia uczestniczy w akcji poprzez modlitwę w domach.
NASZA PARAFIALNA GODZINA MODLITWY - 21.00
Wszystko nas przynagla do tego działania: orędzia Matki Bożej, wydarzenia w Polsce i na świecie. Sami nie damy sobie rady, jak powietrza potrzebujemy pomocy od Boga…
Prosimy o modlitwę i podejmowanie pokuty w intencji wypełnieni Woli Bożej wobec naszej Ojczyzny. Modlitwa ta ma charakter przeproszenia za grzech aborcji. Jest wołaniem o poszanowania prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Jest wołaniem o pokój w naszej ojczyźnie, o poszanowanie wartości . Bez Bożej pomocy nie damy rady… Podejmijmy to wyzwanie i jednoczmy się w swoich domach na wspólnej modlitwie . Usiądźmy całą rodziną przy stole czy domowym ołtarzyku, zapalmy świecę i bądźmy Bożą iskrą , która zapali świat – by płonął Bożą Miłością.
1. Przebieg modlitwy:
Czytaj więcej: Różaniec Do Granic Nieba - 1 - 8 listopada 2022
Dekret
- Szczegóły
- Odsłon: 1
Konkurs plastyczny , literacki (wiersz, piosenka) - nadesłane Prace
- Szczegóły
- Odsłon: 8
"Poezja to wielka Pani, której trzeba się całkowicie poświęcić. Obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku"
- powtarzał często papież Jan Paweł II.
Dla uczczenia setnych urodzin Karola Wojtyły - Jana Pawła II powstał parafialny tomik poezji poświęcony dostojnemu jubilatowi. Zawiera prace, które zostały przesłane na konkurs literacki. Wszystkim autorom gratulujemy. Zapraszamy do " zaczytania się ".
Czytaj więcej: Konkurs plastyczny , literacki (wiersz, piosenka) - nadesłane Prace
Zaproszenie – Konkurs plastyczny , literacki
- Szczegóły
- Odsłon: 2
ZAPROSZENIE – KONKURS
PLASTYCZNY , LITERACKI ( WIERSZ , PIOSENKA )
Dla uczczenia setnych urodzin Jana Pawła II ogłaszamy konkurs plastyczny i literacki.
KONKURS PLASTYCZNY:
Temat :
Zwyczajna - nie zwyczajna Niedziela Palmowa
- Szczegóły
- Odsłon: 2
Dziękujemy wszystkim, którzy wyszli powitać Pana Jezusa i oddać Mu pokłon. Dziękujemy za odpowiednią postawę oraz atmosferę modlitwy. Dziękujemy również za zachowanie zasad bezpieczeństwa zgodnych z państwowymi wymogami. W taki sposób okazujemy również miłość bliźniego.
Nowa rzeczywistość 29.03.2020 r.
- Szczegóły
- Odsłon: 1
Nikt się nie spodziewał takiej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się w tym czasie. Wielu z nas musiało zmienić dotychczasowy rytm życia i dostosować się do nowej rzeczywistości. A ta potrafi być bardzo trudna i niezrozumiała. Pojawiają się nowe komunikaty, rozporządzenia, ograniczenia. Niestety, dotyczą one również Kościoła – nabożeństw, Mszy Świętych i nadchodzącego Wielkiego Tygodnia, który w tym roku będzie wyjątkowo pusty. Na szczęście żyjemy w czasach wysoko rozwiniętej techniki, która umożliwia nam m.in. transmisje nabożeństw prosto z kościoła. I tak, będąc w Bieńkówce, równocześnie można uczestniczyć we Mszy Świętej w Częstochowie lub Warszawie, czy w nabożeństwie Gorzkich Żali w Kalwarii Zebrzydowskiej. Również nasza parafia postanowiła dołączyć do innych kościołów i rozpoczęła transmisję. Dzięki temu nasi parafianie mogą brać udział w nabożeństwach widząc ukochany obraz Matki Bieńkowskiej, za którym tak wielu z nas tęskni.
Wielu z nas może buntować się na nagłe zmiany, na duże ograniczenia, na dyspensy. Szczególnie, gdy naszym nawykiem były codzienne msze. Również może to być bolesne dla osób, które szczególnie ukochały obchody Triduum Paschalnego. Jednak zawsze należy pamiętać, że najważniejsze przykazanie, które otrzymaliśmy od Boga, to Kochaj bliźniego. I, aby to przykazanie wypełnić, czasem trzeba dostosować się do panującej rzeczywistości, choć często nam nie będzie pasowała. Jednak ze względu na ochronę zdrowia swojego i drugiego człowieka, czasem, jak to mówili nasi rodzice, trzeba ustąpić.
Bóg jest z nami wszędzie.
Droga Krzyżowa w intencji Dzieci Nienarodzonych 25.03.2020 r.
- Szczegóły
- Odsłon: 1
W tym roku Dzień Świętości Życia był niezwykle cichy. Jakby lata milczenia wobec tragedii milionów nienarodzonych dzieci znalazły swój punkt kulminacyjny. Wieczorem, przy pustym kościele, przy czternastu zapalonych świecach, z ułożonym u stóp ołtarza krzyżem, kilka osób z Grupy Apostolskiej odprawiło Drogę Krzyżową Ślad losu w intencji Tych najbardziej bezbronnych, których życie pod sercem matki jest poważnie zagrożone. Obejmowaliśmy modlitwą matki i rodziny tych dzieci oraz cały świat, by w końcu to niewinne życie zaczęło się liczyć. Również pamiętaliśmy o chorych, zakażonych koronawirusem, o ich rodzinach, o personelu medycznym, który walczy z rozprzestrzeniającą się pandemią. Dzień Świętości Życia przypomina nam o wartości życia każdego człowieka, w każdym wieku, każdej narodowości, każdej religii. Bóg dał nam dar życia, dlatego naszym obowiązkiem jest chronić je – od poczęcia do naturalnej śmierci.
Rekolekcje wielkopostne, Wielki Post 2020
- Szczegóły
- Odsłon: 1
Po czasie karnawału i zabawy nadszedł czas skupienia nad największymi tajemnicami naszej wiary – czas Wielkiego Postu. W naszej parafii od 8.03 do 11.03 trwały rekolekcje wielkopostne, prowadzone przez sercanina ks. Marka Mikołajczaka SCJ. Przypominał o tym, jak ważny jest osobisty rozwój wiary poprzez czytanie i medytacja nad Pismem Świętym oraz dobre kierownictwo duchowe, zwłaszcza dla osób młodych oraz poszukujących Boga.
W dniu zakończenia rekolekcji dowiedzieliśmy się wszyscy o zamknięciu szkół i uczelni oraz o rozpoczynającej się społecznej kwarantannie spowodowanej epidemią koronawirusa. W ciągu kolejnych dni pojawiały się kolejne rozporządzenia, dotyczące również działalności duszpasterskiej Kościoła w Polsce. Decyzja o dyspenzie od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, o ograniczeniu liczby wiernych w kościołach i kolejne dotknęły wiele osób. Szczególnie tych, dla których codzienna Msza Święta, nabożeństwa i przyjmowanie sakramentów były centrum dnia. Pojawiło się wiele niepewności, wiele wewnętrznych kłótni oraz kalkulowań – co warto, czego nie warto. Rozpoczął się przedziwny czas Wielkiego Postu. Pozbawiony tradycyjnych wydarzeń – Misterium Męki Pańskiej, ucałowania krzyża. Post pełen ciszy w kościołach, pustych ławek. Ale równocześnie czas upadku na kolana. Czas błagania i zawierzenia. Czas zaufania Bogu i Jego planom. Czas tworzenia Kościoła we własnych domach, w których może już dawno przestał istnieć. Czas, w którym może po raz pierwszy rodzice usiedli ze swoimi dziećmi i pomogli w zadaniach domowych. Czas, w którym może po wielu latach małżonkowie w końcu usiedli razem, bo nie mogli iść do pracy. Czas, w którym rodziny po raz pierwszy razem odmówiły różaniec. Czas, w którym może po długim czasie kościoły stanęły otworem dla ludzi.
Niezwykły czas. Niezwykle bolesny i przerażający. Ale jest to również okazja do skupienia nad swoją wiarą, nad nadchodzącymi świętami – jak będą wyglądać? I zastanowienie się – czy przypadkiem te wszystkie tradycje – procesje, święcenie pokarmów, długo przygotowywane czuwania – czy ta cała „otoczka” nie przysłaniają nam prawdziwego sensu. Czy przypadkiem przez te setki lat nie zagubiliśmy wśród uroczystych psalmów, hymnów, gestów Tego najważniejszego. Czy przypadkiem w Świętach Wielkanocnych nie przestaliśmy świętować Zmartwychwstania Chrystusa, bo przysłoniliśmy je spotkaniami rodzinnymi, dosprzątaniem każdego kącika w domu, czy upieczeniem najlepszego ciasta na świecie.
A Chrystus zmartwychwstał w ciszy, o poranku, bez świadków. I może wykorzystajmy ten czas, tej wielkiej ciszy i pustki, by to zmartwychwstanie w końcu usłyszeć. Bo już dawno świat nie zapadł w taką ciszę, jakiej doświadczamy teraz.
Przedziwny Wielki Post. Ale może okazać się duchowo najpiękniejszym, jaki przeżyjemy. Jeśli tylko skupimy się na Tym najważniejszym. Tak, jak kiedyś Jezus powiedział do Marty, mówi w tym czasie również do nas: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego” (Łk 10, 41-42).