Refleksje minionego roku.

Super User
0
0
0
s2smodern

Refleksje minionego roku.

Kardynał Stefan Wyszyński mówił :


"Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło."

Drodzy Parafianie.

Minął kolejny rok, w którym nasza wspólnota parafialna przeżyła wiele różnych doświadczeń . Radosnych, dobrych , ale też trudnych. Jednak jako chrześcijanie wiemy, że z Panem Bogiem będzie wszystko dobrze. I za wszystko co było nam dane przeżyć trzeba Boga uwielbiać i dziękować. Podsumowanie minionego rok to takie małe zatrzymanie nad mijającym czasem. Coś mija tu na ziemi, ale przybliża nas do Nieba. To kolejny krok bliżej wieczności.
Bóg dał nam ten czas, abyśmy bardziej kochali – Jego, drugiego człowieka i samych siebie.

Rok 2020 przyniósł wiele wydarzeń. Tak jakoś według naszego ludzkiego myślenia wszystko w nim jest nie takie jak powinno, jakoś zniknęły utarte stereotypy, przyszło wiele trudności i doświadczeń. Wiele spraw po ludzku nie mieści się w naszych głowach , nie potrafimy wyjaśnić i zrozumieć tego wszystkiego co dzieje się wokół nas. Ale jedno jest niezmienne – Bóg, który jest Miłością . On jest , Ona nas kocha i On nie chce naszej zguby.
Miniony rok przynosi refleksje nad tym wszystkim co się wydarzyło oraz budzi w nas wdzięczność . Najpierw samemu Bogu. To z Jego woli możemy tu być i dla niego żyć. Potem ludziom, których spotkaliśmy, i za to, co dane nam było w tym roku przeżyć - osobiście, a także we wspólnocie rodzinnej, zawodowej i parafialnej. Każdy dzień jest darem Pana Boga i każdy przybliża nas do zbawienia w Chrystusie. Za każdy dzień i za każdą chwilę dziękujemy Bogu. A za wszystko co było złe, grzeszne przepraszajmy Boga i prośmy o wybaczenie.
Nasza wspólnota parafialna w mijającym roku przeżyła bardzo wiele. Podsumowując życie duszpasterskie naszej parafii , to trzeba stwierdzić iż mimo bardzo trudnego roku, to nagromadziło się nam wiele różnych dzieł. A wszystko zaczęło się od :

- 6.01. – Orszak Trzech Króli

- 12.01 – Wyjazd młodszej i starszej Grupy na jasełka do Kalwarii Zebrzydowskiej

- 26.01 – Nasze parafialne „ Jasełka „

- 08 – 11.03 – Rekolekcje adwentowe, które głosił ks. Marek Mikołajczak . W ostatni dzień rekolekcji – 11 marca – zaczęło się coś co nas przeraziło i nikt tak naprawdę nie wiedział co robić, jak się zachować – zamknięcie szkół, uczelni, obostrzenia, epidemia . Wielki Post, Drogi Krzyżowe, Wielki Tydzień, Święta Zmartwychwstania przyszło nam przeżywać przy oficjalnej liczbie 5 osób w kościele. Nagle wszystko zrobiło się zdalne. „ Maseczki „ stały się naszą codziennością. Wiele strachu i zapytań.

- 25.03 – Droga Krzyżowa w intencji Dzieci Nienarodzonych .

- 29.03 – Pierwsza transmisja internetowa Mszy Świętej z naszego kościoła

- 04.04 – Młodzież z Grupy Apostolskiej i wolontariusze rozwieźli życzenia do każdego domu w naszej miejscowości, ileż było radości i jak wielkie było pragnienie spotkania drugiego człowieka.

- 05.04 – Niedziela Palmowa – nie było konkursu palm , ale było coś wyjątkowego – przez Bieńkówkę przeszedł Ks. Andrzej z Najświętszym Sakramentem błogosławiąc nas i naszą miejscowość. To było święto radości. Ludzie na wyszli z domów, na kolanach i ze łzami w oczach oddawali hołd Jezusowi , który szedł pośród nas.

- Wielki Tydzień – Tradycyjnie w naszym kościele powstał Boży Grób i ciemnicę ,przemykaliśmy na czuwania , wszystko trochu jak konspiracja. W Kalwarii nie odbyło się Misterium Męki Pańskiej, młodzież z Grupy Apostolskiej także nie mogła wystawić swojego misterium. Nie było poświęcenia pokarmów, trochu inaczej przygotowaliśmy się do świąt , ale Pan Jezus zmartwychwstał. Było inaczej , ale doświadczyliśmy Boga, który nas umiłował do samego końca.

- Odbyły się wszystkie Nabożeństwa Fatimskie

- 16.05 – 18.05. – Tridum ku czci św. Jana Pawła II z okazji Jego setnych urodzin. Podczas tridum były czytane wiersze napisane przez naszych parafian, a całość obchodów zakończył koncert papieski .Odbył się także parafialny konkurs plastyczny poświęcony Janowi Pawłowi II. Ponad sto prac wpłynęło na konkurs. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

- 07.06 – Odpust parafialny i uroczystości jubileuszowe O. Waleriana, O. Jerzego, O. Jarosława. Podczas uroczystości byli obecni rodzice Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Dzieci z naszej parafii przygotowały przepiękne „ Laurki dla jubilatów.”

- 11.06 – Procesja Bożego Ciała

- 30. 07 – 2.08 – Młodzież z Grupy Apostolskiej wyjechała na kilka dni rekolekcji do Wetliny.

- 15.08 – Kalwaryjski odpust Wniebowzięcia NMP – młodzież z naszej Grupy Apostolskiej przygotowała i przeprowadziła oprawę Mszy Św. dla młodych.

- 27.08 – Parafialne dożynki- dziękowaliśmy Bogu za plony ziemi. Nasi parafianie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich przygotowali piękny wieniec dożynkowy oraz oprawę Mszy św. Było pięknie , uroczyście, z wielkim zaangażowanie parafian. Całość uświetniła nasza Orkiestra Dęta.

- 1.09 – Dzieci i młodzież wróciły „ normalnie „ do szkół z nadzieją , że będzie to jak najdłużej.

- 1.09 – Gościliśmy pielgrzymkę Hiszpańskich kleryków, którzy wędrowali ze Słowacji przez Rabę Wyżna , Bieńkówkę do Matki Bożej Kalwaryjskiej.

-16, 17, 18 .09 – Tridum ku czci Św. Stanisława Kostki , to był piękny czas radość, na nowo były dzieci w kościele.

- X – modlitwa różańcowa

- 11.11. – Msza Św. za Ojczyznę i koncert pieśni patriotycznej

- 29.11. – Młodzież z naszej Grupy Apostolskiej współprzygotowała i przeprowadziła czuwanie modlitewne w Kalwarii Zebrzydowskiej.

- 6, 7, 8, 9 . 12. – rekolekcje adwentowe w czasie których naszą parafie odwiedził Św. Mikołaj.

- 19.12 – Życzenia trafiły do mieszkańców naszej parafii

- XII – Szopka Bożonarodzeniowa – powstała.

Wiele akcji musiało mieć trochu inną formę niż zawsze . Były sprawy, które mogliśmy zrealizować zdalnie . To też forma ewangelizacji. Forma docierania z Bożym Słowem do człowieka. Powstały internetowe galerie : „ Życzenia wielkanocne”, „ Domowe Ołtarzyki „ „ Konkursy papieskie „, „ Laurki dla jubilatów”, „ Wianki” „ Adwentowy kącik” „ Życzenia na Boże Narodzenie”.

Grupa Apostolska na Fb przez cały czas prowadzi projekty ewangelizacyjne.
Z danych statystycznych parafii:

- 34 dzieci przyjęło pierwszą Komunię Świętą w 8 terminach ( od 30 maja do 12 lipca )

- 23 dzieci przyjęło chrzest święty

- 4 pary przyjęły sakrament małżeństwa

- 25 osób odeszło do Domu Ojca

Także przez cały ten czas troską obejmowany był budynek naszego kościoła, jego otoczenie, a także cmentarz. Ofiarność, troska i zainteresowanie naszych parafian jest duże i za to z serca dziękujemy.

Wielką radością ostatnich miesięcy jest to , że wiele parafian , mimo wszystkich obostrzeń i całego lęku związanego z epidemia , przychodzi na Msze św. , korzysta z sakramentu pokuty i przyjmuje Komunę św. To jest bardzo budujące i daje nadzieję. Z niepokojem patrzymy na dzieci i młodzież , którzy oddalają się od Kościoła. Trzeba zaufać Panu Bogu i robić wszystko by przyszła odmiana. Nie łatwy czas przychodzi, albo już jest dla Kościoła, dla naszej wiary, dla chrześcijan. Trzeba wyraźnie i głośno mówić o tym co dzieje się wokół nas, , trzeba bronić wartości ludzkiego życia . Potrzeba autentycznego świadectwa życia . Kościół to my wszyscy.


Niech Nowy Rok będzie dla wszystkich dobry i błogosławiony.