Tridum Paschalne
(28, 29, 30. 03. 2013)
Przeżywaliśmy czas świętych trzech dni, które z języka łacińskiego są zwane Tridum Paschalne.
Wielki Czwartek
W kościołach katedralnych, do południa, została sprawowana przez biskupów uroczysta Msza święta Krzyżma świętego. Został poświęcony olej, który jest używany podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych oraz kapłaństwa. W naszej parafii o godzinie 18.00 została odprawiona Msza święta Wieczerzy Pańskiej. Jest ona przypomnieniem Ostatniej wieczerzy Chrystusa z Apostołami. I tak jak wówczas tak i teraz gromadzi nas Chrystus. Po Mszy świętej nastąpiło przeniesienie Chrystusa Eucharystycznego do Ciemnicy i adoracja. Czyni się tak na pamiątkę uwięzienia Chrystusa.
Wielki Piątek
To dzień, w którym Kościół nie sprawuje liturgii Eucharystii. Uczestniczyliśmy w liturgii Męki Pańskiej . Najświętszy sakrament został przeniesiony do przygotowanego grobu. Pochylaliśmy się nad tajemnicą cierpienia naszego Pana Jezusa Chrystusa. Czuwając przy Bożym Grobie rozważaliśmy mądrość krzyża. Uczestnicząc w nabożeństwie Drogi Krzyżowej , adorując w ciszy serca Chrystusa na nowo dotykaliśmy Golgoty i Chrystusa, który nas odkupił z grzechów, a byśmy mieli udział w Jego królestwie. W centrum liturgii Wielkiego Piątku jest krzyż. Adorujemy go, aby uczcić narzędzie zbawienia.
Wielka Sobota
W tym dniu poświęciliśmy pokarmy na stół wielkanocny . a wieczorem uczestniczyliśmy w obrzędach Wielkiej Soboty – Liturgii Światła, Liturgii Słowa Liturgii chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. To wieczór pełen symboli- ciemność, światło, paschał, przejście, woda....
To jedyny dzień w roku, kiedy to przed rozpoczęciem liturgii, przed kościołem rozpala się ognisko. Jest poświęcony ogień, od którego zapalany jest Paschał , który wyobraża nam Chrystusa, który jest Początkiem i Końcem- Alfą i Omegą. Odnowiliśmy nasze przyrzeczenia chrzcielne I ten wyjątkowo piękny moment – „ Chwała na wysokości Bogu „ – dzwony, dzwonki, organy. Serca wzlatują pod niebo i napełniają się radością.