Matki Bożej Gromnicznej
2 luty

Święto Ofiarowania Pańskiego jest jednym z najstarszych świat w Kościele. W Polsce jest znane jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Obchodzone jest drugiego lutego – czterdziesty dzień do Bożego Narodzenia.
Nazwa tego święta wywodzi się od dwóch terminów greckich: Hypapante oraz Heorte ton Katharismou, co oznacza święto spotkania i oczyszczenia. Święto to jest głęboko zakorzenione w Starym Testamencie. Wiązało się z ocaleniem pierworodnych synów Izraela podczas niewoli egipskiej. Każdy pierworodny syn u Żydów był uważany za własność Boga. Dlatego 40 dnia po urodzeniu należało zanieść syna do świątyni w Jerozolimie aby przedstawić Panu. Równocześnie trzeba było złożyć symboliczną opłatę równą 5 sykli. Z obrzędem ofiarowania syna łączyła się ceremonia oczyszczenia matki dziecka. Matka z tej okazji miała złożyć w ofierze baranka lub jeśli nie pozwalało jej na to ubóstwo parę synogarlic lub gołębi. Fakt, że Maryja i Józef złożyli ofiarę z synogarlic, oznacza iż byli bardzo ubodzy.

Tradycyjnie święto to nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej. Podkreśla się w ten sposób fakt przyniesienia małego Jezusa do świątyni przez Maryję. W czasie ofiarowania Symeon wziął na ręce Pana Jezusa i wypowiedział prorocze słowa: „ Światło na oświecenie pogan i chwałę Izraela”.

2 lutego przynosimy do świątyni gromnice – świece , której sama nazwa mówi chroni nas od gromów i różnych nieszczęść- tak jak Maryja , która ochrania nas płaszczem swej opieki. Dzień Matki Boskiej Gromnicznej miał przez cale stulecia wielkie znaczenie w roku kalendarzowym na wsi. Wtedy pachołkowie i służące otrzymywali zapłatę za przepracowany rok i mogli zmienić chlebodawcę. Z maryjnym świętem łączyły się też przysłowia wyrażające radość na nadchodzącą wiosnę, jak np. „Gromnica – zimy połowica”, „Na Gromniczną mróz – chowaj chłopie sanie, szykuj wóz, czy „Na Gromniczną ciecze – to się zima wlecze”. W tym dniu pochmurne niebo zwiastuje dobry, obfity rok, zaś słoneczne – przeszkody i trudności.
Od 1997 roku – 2 lutego Kościół powszechny obchodzi ustanowiony przez Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu modlimy się za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Pamiętajmy o nich w modlitwie. Szczególnie obejmijmy naszą modlitwa siostry i ojców zakonnych wywodzących się z naszej parafii. Pamiętajmy o s. Mariannie, s. Danucie, s. Dorocie, o. Jarosłwie, O. Walerianie, o. Jerzym, o. Konradzie, ks. Stanisławie, o. Józefie, o. Dominiku oraz polecajmy Bogu spokój duszy o. Jana.

2 lutego Msze święte w naszej parafii:
godz. 7.00, 9.00 (z procesją), 17.00 (poświęcenie świec dla dzieci pierwszokomunijnych)